Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

- Powracamy dzisiaj do wydarzeń z 12 maja 1364 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki zadecydował o powołaniu w Krakowie Studium Generale. Władca zdawał sobie w pełni sprawę z faktu, że przyszłość państwa polskiego musi być oparta na ludziach wykształconych - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając uroczyste posiedzenie Senatu zwołane z okazji Święta UJ. Gościem honorowym uroczystości był prof. Adam Strzembosz - wybitny prawnik i autorytet, któremu wręczony został złoty medal "Plus Ratio Quam Vis".
więcej o Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Od 11 lat upamiętnienie Hugona Kołłątaja, reformatora i późniejszego rektora Uniwersytetu Krakowskiego, a także współtwórcę Konstytucji 3 Maja, stanowi integralną część krakowskich obchodów święta polskiej Konstytucji. Z tej okazji pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyły dziś kwiaty.
więcej o Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja
Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ

Uczestnicy Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim mają szansę wygrać indeks najstarszej polskiej uczelni jeszcze przed zdaniem egzaminu dojrzałości. W tym roku udało się to 50 uczniom, którzy 1 października rozpoczną studia na wybranym przez siebie kierunku studiów. Z testem historycznym najlepiej poradzili sobie Mikołaj Ryszka i Marek Szczerba, zajmując ex aequo 1. miejsce.
więcej o Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

25 marca przy ulicy Henryka Sienkiewicza 24 w Krakowie odsłonięta została tablica upamiętniająca Kazimierza Kostaneckiego - profesora anatomii, w latach 1913-1916 rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieszkał pod tym adresem do listopada 1939 r. Pomysłodawcami jej wmurowania byli dr Elżbieta Wenda ze Stowarzyszenia Absolwentów UJ i prof. Zdzisław Gajda, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ. Wykonanie tablicy sfinansowała Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie, której prezesem jest prof. Artur Jurczyszyn.
więcej o Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego
Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. W piątek 22 marca w Auditorium Maximum odbył się Dzień Otwarty najstarszej polskiej uczelni. Wydarzenie jest unikalną okazją, by poznać tajniki nauki, odkryć fascynujący świat uniwersyteckich kampusów i dowiedzieć się o najnowszych trendach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który z pewnością zaspokoił ciekawość i zainteresowania każdego przyszłego studenta.
więcej o Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego