11th Congress of the European Association for Jewish Studies (EAJS)

W dniach od 15 do 19 lipca 2018 r., na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Pedagogicznym odbył się 11th Congress of the European Association for Jewish Studies (EAJS), zorganizowany wspólnie przez Instytut Judaistyki UJ i Fundację Alef dla Rozwoju Studiów Żydowskich, przy wydatnym wsparciu ze strony Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, władz Miasta Krakowa, Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego oraz wielu instytucji krajowych i zagranicznych.

Kongres odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Sejmiku Małopolski Jacka Krupy, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dra hab. Wojciecha Nowaka i rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dra hab. Kazimierza Karolczaka.

Kongres zgromadził on ponad 800 osób z 37 krajów świata. Największe grupy uczestników przybyły z Izraela, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii. Kongres odbywał się pod hasłem “Searching the Roots of Jewish Traditions”. Głównymi tematami kongresu były: historia Żydów od czasów starożytnych po czasy współczesne, dzieje ich kultury i religii, zastosowanie nowoczesnych metod badawczych w studiach żydowskich, akademickie studia żydowskie – ich obecny stan i przyszłość. Obrady toczyły się w 25 sekcjach problemowych. Każda z tych sekcji składała się z kilku, a niekiedy nawet kilkunastu paneli tematycznych.

Kongres był największym tegorocznym wydarzeniem naukowym w zakresie studiów żydowskich nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Towarzyszyły mu liczne wydarzenia, których celem było zaprezentowanie jego uczestnikom historii Żydów w Krakowie i związanych z nią świadectw historycznych (służyła temu m.in. wystawa „The History of the Jews of Kraków: Sources from the collection of the National Archives in Kraków” przygotowana przez pracowników Archiwum Państwowego w Krakowie wspólnie z Komitetem Organizacyjnym), działalności krakowskich instytucji akademickich i kulturalnych prowadzących działalność edukacyjną związaną z szeroko rozumianą tematyką żydowską oraz instytucji społecznych działających na rzecz krakowskiej społeczności żydowskiej.

11th Congress of the European Association for Jewish Studies został przygotowany przez Komitet Organizacyjny złożony z pracowników Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i przedstawiciela Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pod przewodnictwem prezydenta EAJS w latach 2014-2018 prof. dra hab. Edwarda Dąbrowy.