Święto Edukacji Narodowej 2017 w Uniwersytecie Jagiellońskim

16 października 2017 roku, w auli Auditorium Maximum odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwołano je z okazji Święta Edukacji Narodowej, które upamiętnia rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i w Europie - Komisji Edukacji Narodowej.

Była to także okazja do nagrodzenia pracowników i studentów uniwersytetu wyróżniających się w działalności: naukowej, dydaktycznej, administracyjnej i sportowej. Ze strony władz rektorskich uroczystość poprowadzili: rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, prof. dr hab. Jacek Popiel. Medale wręczali zaś: wicewojewoda małopolski Józef Gawron i małopolski kurator oświaty Barbara Nowak.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi, za wybitne osiągnięcia w sferze kultury polskiej, został odznaczony mgr Aarne Puu z Wydziału Filologicznego UJ. Z kolei za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali prof. Ewa Konduracka z Wydziału Lekarskiego UJ oraz dr Janusz Włodarczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ.Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono także ponad 120 osób  medalami złotymi, srebrnymi i brązowymi za  długoletnią służbę.
Kolejna grupa uhonorowanych, to nauczyciele akademiccy, którym za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz kształcenia młodej kadry naukowej otrzymali medale Komisji Edukacji Narodowej.Wśród nagrodzonych znaleźli się jeszcze: laureaci Nagród Prezesa Rady Ministrów, Nagród "Pro Arte Docendi", Nagród imienia Hugona Kołłątaja i Nagród imienia Henryka Jordana.
Uroczystość uświetnił swoim występem chór akademicki.

Więcej informacji wraz z fotoreportażem: www.uj.edu.pl