„Co w Kuala Lumpur wiedzą o UJ”. Wykład inauguracyjny dla studentów I roku

4 października 2017 w Auditorium Maximum UJ odbył się tradycyjny wykład inauguracyjny dla studentów I roku. Wydarzenie to, każdego roku poświęcone innej dziedzinie nauki, ma za zadanie zachęcić studentów do odkrywania swoich pasji i zapoznać ich z działaniem uczelni.

Spotkanie otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. – Macie ten niesamowity, fajny moment w życiu, pod warunkiem, że będziecie robili to, co chcecie. Pamiętajcie, że jesteście w Europie i wykorzystajcie to. To jest warunek naszego rozwoju – mówił do zebranych na sali studentów. Dodał, że choć cieszy się, że wybrali właśnie UJ, nie należy zamykać się na nowe doświadczenia i warto odwiedzać inne miejsca, w tym także zagraniczne uniwersytety. – Nie bójcie się marzyć, bo marzenia czasem się spełniają – zakończył.

Tegoroczna edycja wykładu inauguracyjnego nosiła tytuł „Co w Kuala Lumpur wiedzą o UJ, czyli mit umiędzynarodowienia polskich uczelni”. Wykład wygłosił prof. Adam Jelonek, pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji oraz dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, politolog i socjolog, w latach 2010–2014 pełniący funkcję ambasadora RP w Malezji, Brunei i na Filipinach.

Studenci przywitani zostali także przez Przewodniczącego Samorządu Studenckiego - Jakuba Bakonyi. Poznali również swoje prawa, przywileje i obowiązki dzięki specjanie dla nich dedykowanej prezentacji. Na koniec tej części studentom przybliżona została działalność Działu Osób Niepełnosprawnych, z której w szczególny sposób należałoby przypomnieć projekt "Konstalacja Lwa".

Całość spotkania zakończyło krótkie przedstawienie najprężniej działająych Koł i Stowarzyszeń na naszej uczelni. Reprezentacji AllinUJ, AKT Rozdroże, AZS UJ, Bractwa Czapki,ELSA Kraków, ESN UJ oraz NZS przybliżali w krótkich prezentacjach swoje działania zachęcając tym samym do aktywnego włączenia się do realizacji wspólnych projektów.