Otwarcie Pasieki Uniwersyteckiej

W sobotę, 1 lipca 2017 roku odbyło się oficjalne otwarcie Pasieki Uniwersyteckiej, którego dokonał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, kierownik Ogrodu Botanicznego dr hab. Józef Mitka, prof. UJ, oraz Przemysław Szeliga i Monika Leleń z Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”, które będzie współpracowało z UJ przy prowadzeniu uli.

Pasieka Uniwersytecka składa się z dwudziestu pięciu uli. W Ogrodzie Botanicznym UJ znajduje się sześć uli, cztery na dachu budynku Wydziału Chemii UJ przy ul. Ingardena 3, a piętnaście w Polance Hallera. W całej pasiece będą hodowane pszczoły rasy kraińskiej linia Galicja i Sklenar. W każdym ulu będzie mieszkało około 15 tysięcy pszczół. Tego lata Pasieka Uniwersytecka będzie liczyła łącznie około 375 tysięcy, zaś w przyszłym roku około miliona pszczół. Powiększą one liczbę zapylaczy w promieniu 2 km od każdej z pasiek. Wszystkimi ulami będą się opiekować profesjonalni hodowcy pszczół, co jest gwarancją zachowania bezpieczeństwa zarówno owadów jak i okolicznych mieszkańców oraz umożliwia prowadzenie pasieki według najnowszych światowych standardów.

Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie: www.uj.edu.pl